Město Aš průkopníkem energeticky úsporných řešení
21 October 2024
Source: Více...
...Nejsmysluplnější investice jsou v současné době do úsporných energetických zařízení a do vlastních bezemisních zdrojů...
Setkali jsme se s tajemníkem města Aš, panem Václavem Staškem a zajímali jsme se o to, jaká energeticky úsporná řešení v městě nasazují a jaké jsou jejich zkušenosti.
Pane Stašku, co vás přimělo začít s těmito inovacemi?
Naše město mělo již zastaralé, technicky nevyhovující systémy, které byly z energetického hlediska velmi nákladné. Ať už se jedná o osvětlení nebo vytápění.
Chtěli jsme toto změnit, nasadit moderní ověřená řešení, ušetřit na energiích. Projekt jsme se rozhodli zadat odborníkům, abychom s realizací neměli problémy.
Jaké typy energeticky úsporných řešení nasazujete nebo již máte nasazeny?
Ve městě dochází k výměně zastaralého osvětlení, které mělo již nevyhovující rozvody, bylo poruchové a energeticky náročné. V souvislosti s výměnou osvětlení byly opraveny i poničené chodníky.
Dále jsme instalovali FVE panely na střechy několika obecních budov, čímž snižujeme závislost na dodávce elektřiny z původních zdrojů.
Došlo k výměně několika zastaralých a nevyhovující kotlů v obecních budovách za moderní, umožňující energeticky efektivnější vytápění.
V obecních budovách jsme nechali nasadit regulaci vytápění, která je založena na dálkově řiditelných termostatických hlavicích, pomocí nichž bude korigována teplota v jednotlivých místnostech, což má uspořit 30 % spotřebované energie. Z těchto úspor bude splácena tato investice během následujících 15 let.
Využili jste financování pomocí tzv. EPC projektů. Co to přesně znamená?
EPC neboli Energy Performance Contracting znamená ve volném překladu Smlouva o poskytování energetických služeb. EPC je někdy chybně považována za způsob financování, kdy zákazník, v našem případě město, splácí projekt až z vytvořených úspor. Způsob financování je ale až to poslední, proč by se pro EPC měli investoři rozhodnout. Prvním a nejhlavnějším důvodem je, že dodavatelem EPC může být pouze subjekt, který je členem Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES), což dává investorovi záruku, že jedná se skutečnými energetickými odborníky.
Jednoduše řečeno, investor ví, že jeho energetická zařízení nejsou zcela hospodárná, ale sám není expert v oblasti hospodaření s energiemi. (Toto sebeuvědomění je velice důležité a mnoho i místních politiků má s podobnou sebereflexí problém.) Proto osloví odborníky z APES, kteří provedou analýzu stávajícího stavu a připraví zadání pro veřejnou soutěž. Zájemci o veřejnou zakázku pak navrhnou taková energetická opatření, která přinesou zaručené a předem vypočtené energetické úspory.
Vybraný zhotovitel se k dosažení úspor smluvně zaváže, opatření na své náklady zrealizuje a po dobu trvání projektu na zrealizovaných projektech provádí energetický management, tj. dohlíží na úsporný provoz. Cenu za návrh, realizaci a energetický management investor hradí v dohodnutých splátkách. Do výše splátek se promítají dosažené úspory energií převedené na finance. Veškeré zařízení je ihned majetkem investora.
Vztahují se na něj běžné záruční lhůty. Po dokončení realizace opatření investor obdrží konečnou fakturu se splátkovým kalendářem v našem případě na 6 let. Z dosažených úspor by se náš projekt splácel 12 let.
Pro zkrácení doby splátek se rozhodlo naše město z důvodu snížení úroku a splátky dotuje z vlastního rozpočtu.
Jak probíhá nasazování jednotlivých řešení?
Dodavatel zajišťuje vše, od projektové dokumentace, přes získání stavebního povolení, až po vlastní instalaci, otestování a spuštění. V našem případě je hodnota projektu cca 80 mil. Kč a řešíme 6 budov a soustavu veřejného osvětlení. Řešíme kotelny, rozvody ÚT, regulace kotelen, nesoučasnou regulaci místností, výměnu a rekonstrukci vnitřního osvětlení budov i venkovního veřejného osvětlení vč. nové kabeláže.
Jako zástupce investora oceňuji, že na vše stačilo jedno výběrové řízení. Žádnou jinou administrativu jsme nemuseli řešit, žádná výběrka, žádní projektanti, žádná povolení, žádné revize. V rámci našeho úřadu by taková příprava zabrala mnoho let a co je úplně zásadní, jsem uvedl již na začátku – všechna opatření mají ZARUČENÉ ÚSPORY!!! Jsme velmi spokojeni s tím, jak práce probíhají.
Přímo na městském úřadě máme instalovány bezdrátové termostatické hlavice, pomocí kterých bude během topné sezony centrálně optimalizováno vytápění jednotlivých místností dle nastavených parametrů. Stejný systém je instalován i v dalších obecních budovách, například několika místních školách.
Vidíte nějaká negativa při využití tohoto druhu financování?
Absolutně ne. Pro nás je důležité především to, že zvolené řešení realizují odborníci, kteří problematice hluboce rozumí a netestují si na nás nějaké nevyzkoušené hypotézy. Všechna řešení, která tu nasazujeme, jsou moderní a nadčasová, přesto ověřena na mnoha jiných místech.
Navíc se městu nezvýšila dluhová služba a dál může žádat o různé úvěry. Obě strany jsou na dobré funkčnosti nových systémů finančně zainteresované. Oba jedeme na jedné lodi, a ne pouze do předání dokončené investice. Dodavatel EPC nám bude na instalovaných zařízeních provádět energetický management příštích 12 let.
Chtěl byste vzkázat něco dalším obcím, které mají ve svém vedení inovativní osoby, kterým není jedno, jak nakládají s energiemi?
Vzkázal bych všem místním politikům, aby si uvědomili, že svět se nachází v hluboké energetické krizi, tedy i jejich „Lhota". Nejsmysluplnější investice jsou v současné době do úsporných energetických zařízení a do vlastních bezemisních zdrojů. Tuším, že i objem dotací EU do energetiky je 70 % ze všech vyhlášených titulů v následujícím dotačním období.
Investice do energetiky není jako „práce s buzolou", proto by měly obce zaměstnat odborníka a zavést energetický management. O energiích jako o strategické komoditě se píše ve všech médiích, a tak na tom asi bude něco pravdy. Dokonce i naše legislativa reaguje a zavádí nový Dopravní a energetický stavební úřad. Prostě bez energií nebude nic. Hezký den!
Děkuji za rozhovor.
Ivona Spurná, tajemnice IQRF Alliance
Poznámka (Ivona Spurná): Pro doplnění, některá významná energeticky úsporná řešení, jako například regulace zdrojů energie či dálkový bezdrátový monitoring a řízení osvětlení (venkovní, interiérové, nouzové) nabízí někteří z členů IQRF Alliance. Tato řešení využívají bezdrátovou meshovou technologii IQRF, která patří mezi významné bezdrátové IoT technologie využívané v budovách a průmyslu. Například firma Austyn International dodala do zmíněného projektu v Aši regulaci teploty v místnostech pomocí bezdrátových, dálkově ovládaných termostatických hlavic. Více o řešeních najdete na https://www.iqrfalliance.org/case-studies/.